top of page

Тема:

Скоромовки, загадки. Узагальнення за темою

 

Матеріал до уроку: скоромовки, загадки, завдання типу «Пригадайте, поміркуйте».

Мета: збагатити знання про названі жанри усної народної творчості; розвивати швидкість читання, кмітливість, уміння виявляти головну ознаку, порівнювати й робити висновки за аналогією; пригадати й узагальнити найголовніше з прочитаного.

Обладнання: картки зі скоромовками, загадками, картки – «блискавки».

 

ХІД УРОКУ

І. Розвиток фонеметичного сприймання

1. Гра «Назвіть спільний звук».

Річка, нічка, невеличка, річечка, хлопчик, чудовий, річенька.

( Знайдіть у цій групі слова-родичі.)

2. Читання слів з карток-«блискавок»

Беру, біжу, юрба, гурт, відерце, листя, огірки, помідори.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Прочитати прислів’я. До якого твору, раніше вивченого, його можна віднести?

ІІІ. Робота над скоромовками

1. Бесіда.

- Скоромовки – жартівливі висловки, складені із важких для швидкого вимовляння слів.

2. Вправляння у швидкому читанні скоромовок.

( Звернути увагу на правильну вимову слів. )

3. Пригадайте раніше вивчені скоромовки.

IV.Робота над загадками

1. Бесіда.

- Загадка – це цікава задача. Вона має форму питального чи розповідного речення, в якому слова часто римуються. У загадках називається не сам предмет, а подібний до нього за істотними ознаками.

2. Читання та відгадування загадок з підручника.

( Відгадайте загадку. Проаналізуйте, як вони побудовані.)

3. Складання загадок самостійно.

- Щоб скласти загадку потрібно:

Порівняти предмет, явище з іншими, схожими за істотною ознакою;

Включити цю ознаку в загадку так, щоб не одразу можна було здогадатись, про що саме йдеться;

Сформулювати загадку стисло й чітко.

V. Тематична атестація за темою «Чарівні казки». Тестування

І Варіант

1) Ким князівна подала вісточку на волю? ( Казка «Кирило Кожум’яка» )

а) Слугою;

б) голубком;

в) дітьми.

2) До якої казки може підійти прислів’я: «Беруть завжди на чужі пожитки»?

а) «Кривенька качечка»;

б) «Кобиляча голова»;

в) «Кирило Кожум’яка».

3) «Ходить гарбуз по городу» за жанром є:

а) казкою;

б) віршем;

в) народною піснею.

4) Роз’єднай і запиши прислів’я.

Задобродобромплатять.

5)Чому дівчинка не захотіла залишитися у діда й баби?

а) Бо їй не сподобалось у них;

б) бо вони її скривдили;

в) бо вони спалили гніздечко.

6) Продовж речення.

Загадка це…:

а) цікава задача;

б) невеличкий вірш;

в) жартівливий вислів.

7) Продовж прислів’я.

Умій сказати,…

8) Продовж речення.

А сонце каже: «…».

а) «То і зрадіє риба у морі»;

б) «То і зрадіють усі на світі»;

в) « То і зрадіє жито, пшениця».

 

ІІ варіант

1) Скільки бочок смоли і скільки конопель попросив Кирило Кожум’яка?

а) 10;

б) 20;

в) 12.

2) До якої казки може підійти прислів’я: «Чия відвага, того й перемога»?

а) «Кривенька качечка»;

б) «Кирило Кожум’яка»;

в) «Кобиляча голова».

3) «Три товариші» за жанром є:

а) віршем;

б) байкою;

в) народною піснею.

4) Роз’єднай і запиши прислів’я:

Знаннядеревоаділоплоди.

5) Хто допоміг дівчинці знову стати качечкою?

а) Дід;

б) баба;

в) перелітні качки.

6) Продовж речення.

Скоромовка – це…:

а) цікава задача;

б) жартівливі вислови з важких слів;

в) повчання.

7) Продовж прислів’я.

Хто хоче більше знати,… .

8) Продовж вірш:

Один товариш –

Другий товариш –

Третій товариш –

VI. Підсумок уроку.

bottom of page