top of page

Застосовування методу

інтелект-карт

Застосовувати метод інтелект-карт (mind mapping) у початковій школі стали у 70-80-х роках минулого століття у Великій Британії. Сама назва інноваційного педагогічного інструменту є спробою перекладу словосполучення «Mind Maps», котре використовував у своїх бестселерах її творець — британський психолог Тоні Бьюзен. Також часто зустрічаються синонімічні переклади: карти асоціацій карти розуму карти думок карти пам’яті ментальні карти. Назви відображають основну ідею техніки — побудову «дерева асоціацій», у якому: в центрі розміщено базовий образ, від якого відходять кілька товстих гілок — рішення, безпосередньо пов’язані з базовим образом від останніх може відходити нескінченне число малих гілочок, які будуть відносно першообразу вторинними, третинними і т. д.

Що таке ментальні карти?

Це популярний освітній інструмент, що сприяє максимально запам’ятовувати інформацію завдяки синергетичному синтезу: візуалізації систематизації класифікації асоціації.

Навіщо інтелект-карти

Де-факто, інтелект-карти є проекцією тих процесів, що відбуваються в нашому мозку під час запам’ятовування нової інформації. Так, новий біт даних, що надходить до мозку, можна зобразити у вигляді цілісного ядра, від якого відходять численні промені — наші асоціації, дотичні до цієї нової інформації. При цьому кожна асоціація перебуває у нерозривному зв’язку з безліччю інших, безпосередньо непов’язаних з первинним бітом. І якби вдалося сфотографувати всі ті зв’язки, що утворюються з асоціацій, то отримали б інтелект-карту обраної предметної області. Для вивчення кожного окремого поняття, проблеми чи зображення ідеї потрібно будувати специфічну для цього ментальну карту. Інтелект-карти можна застосовувати в освітньому процесі, приміром: опановуючи кейс-технології досліджуючи родовід у початковій школі за економічного виховання дошкільників. Глибинне (майже 100%) засвоєння нового матеріалу відбувається завдяки тому, що: дитина кожне нове для себе поняття запам’ятовує крізь призму уже відомих для себе образів записи у вигляді деревовидних схем є тотожними «мові» людського мозку.

Як створити ментальну карту

Етапи побудови карт пам’яті можуть різнитися залежно від цілей та завдань уроку, заняття, однак загальний алгоритм побудови такий:

Етапи побудови інтелект-карт

 

Етапи

Особливості

1

Обмірковування ідеї

- проводять мозковий штурм: озвучують будь-які слова, ідеї, образи, асоціації, що спадають на думку

- обирають базовий центральний образ (об’єкт вивчення)

2

Деталізація змісту інтелект-карти

- будують центральний образ

- обмірковують ключові слова

- будують головні гілки

- записують ключові слова (по одному слову на кожній гілці)

3

Доповнення карти новими ідеями

- будують розширені вітки від головних гілок

- там, де це можливо, додають:

– іконки

– малюнки

– значки

– символи

- прослідковують зв’язки між окремими образами, асоціаціями

- активно застосовують різні кольори, шрифти, розміри, товщину слів і гілок

4

Редагування

- повторно застосовують мозковий штурм для з’ясування невикористаних асоціацій

- записують нововиявлені асоціації

- інтелект-карту переглядають, щоб виявити можливі:

– описки

– помилки

– дублювання гілок

- перевіряють можливість відтворення візуальних образів, зображених на ментальній карті

 

У першому класі робота з інтелект-картами тільки починається. В основному вона робиться за зразком, який надає вчитель. Створення інтелект-карт – дійсно цікаве заняття, тому діти із задоволенням приймають участь у цьому процесі.

На уроці «Я досліджую світ» на основі проведених експериментів можна скласти інтелект-карту з теми «Органи чуттів». Діти отримали завдання для роботи в групах:

І завдання. Дайте відповіді на питання:

- 1 група: Як розрізнити у темряві вишню від черешні? Який орган допоміг це зробити?

- 2 група: Чи тверде молоко у відрі? Який орган допоміг це визначити?

- 3 група: Якого кольору листочки на деревах? Який орган допоміг це визначити?

- 4 група: Чи солодкий у склянці напій? Який орган допоміг це визначити?

- 5 група: Якого кольору квіти вночі? Який орган допоміг це визначити?

Створення карти пам’яті. - Що нового на уроці ви дізналися?

Кожна група намалює своє розгалуження

Вчитель демонструє свою інтелект-карту

На уроці з теми «Природа» діти за допомогою вчителя можуть виготовити таку інтелект-карту:

На уроках навчання грамоти інтелект-карти можна використовувати на різних етапах уроку, пям’ятаючи, що дітям необхідно надавати допомогу, зважаючи на їх вік, підготовку до школи та вміння працювати в колективі

Після опрацювання тексту «Весна у лісі» можна запропонувати дітлахам створити інтелект-карти на тему «Весна»

Створення інтелект-карт – дійсно цікаве заняття. І головне – корисне. В процесі навчання воно не ставить дитину в певні рамки мислення, а, навпаки, дає можливість і змушує шукати нові ідеї у вирішенні поставлених задач. Творчий процес сприяє більш повному розвитку півкуль головного мозку, слугує процесу росту критичного мислення.

Безымянный.jpg
Безымянный1.jpg
Безымянный3.jpg
4.jpg
bottom of page